کارگروه پهپاد
English

کارگروه صنایع هوایی بدون سرنشین ( کارگروه پهپاد )

این کارگروه که بیش از 200 عضو دارد دارای جایگاه ویژه ای به خصوص از منظر راهبردی است. حوزه ی فعالیت اعضای این کارگروه در سطح جهانی رو به رشد است  و محصولات و خدماتی که توسط این اعضا ارائه می شود از ویژگی هایی نظیر کاهش تلفات انسانی، صرفه جویی در هزینه های پرواز، افزایش دقت در مراقبت هوایی و دیده بانی و توسعه ی ماموریت های شناسایی برخوردار است.

اهداف:

1-     افزایش کمی و کیفی محصولات هوایی بدون سرنشن

2-     کمک به ارگان های نظامی و غیر نظامی در افزایش امنیت مرزها و منابع طبیعی

3-     ایجاد بستر مناسب توسعه صنایع هوایی و فناوری های نوین در استان های کمتر توسعه یافته

4-     افزایش سطح مهارت نیروهای بومی

5-     ایجاد هم افزایی بین شرکت های فعال در حوزه تولید محصولات بدون سرنشین

6-     ایجاد کنسرسیوم و شرکت های مشترک جعت تجمیع توانمندی ها

7-     ایجاد تنوع در تولید محصولات و توسعه نفوذ در بازار داخل و خارج

8-     کارآفرینی مستقیم و غیر مستقیم

توانمندی ها:

1-     طارحی ، ساخت، و ارایه خدمات شناسایی و تصویربرداری هوایی

2-     طراحی و ساخت سامانه های هوایی بدون سرنیشن

3-     طراحی ، ساخت و تولید انواع اتوپایلوت، سامانه های مخابراتی، ایستگاههای زمینی کنترل، مانیتورینگ و پردازش تصاویر

4-     آموزش ساخت انواع هواپیماهای مدل

5-     نقشه برداری هوایی

6-     دیده بانی از جنگل ها، مراتع  و سواحل دریایی

7-     حمل محموله ای خاص سبک
⏪مبنای قانونی و مقرراتی طرح ساماندهی پهپاد چیست و نهادهای مجری و نظارتی کدام نهادها هستند  و تقسیم وظایف چگونه است؟
👈1)مصوبه مورخ 20/04/94 شورای عالی امنیت ملی با موضوع ساماندهی کلیه کاربران، تولیدکنندگان، بهره برداران، فروشندگان و واردکنندگان پهپادهای غیر نظامی و اقلام آن
2)ماده 122 قانون امور گمرکی مصوب هیات وزیران و مجلس شورای اسلامی که در آن ورود هرگونه دستگاههای فیلم برداری، عکس برداری و نقشه برداری هوایی را منوط به مجوز نموده.
3) قانون هواپیماهای فوق سبک(زیر650کیلوگرم) مصوب هیات وزیران سال 86 که ثبت و هماهنگی پرواز انواع وسایل پرنده با سرنشین و بدون سرنشین را تحت نظارت سازمان هواپیمایی کشوری، الزام آور نموده است.
👈نهادهای مجری و نظارتی:طبق مصوبات بند1فوق و اساسنامه اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران به عنوان تنها تشکل صنفی و قانونی حوزه هوایی و فضایی کشور، درگاه اجرایی طرح ساماندهی، این اتحادیه(کارگروه پهپاد) و نمایندگان آن در کشور می باشد و نهادهای نظارتی عبارتند از:
الف) وزارت اطلاعات ناظر بر واردات، صادرات، تایید صلاحیت اشخاص و شرکتها
ب)قرارگاه پدافند خاتم الانبیاء ارتش ج.ا.، ناظر بر پرواز و رعایت حریم های هوایی
ج) واحدهای امنیتی-انتظامی فرمانداری ها و استانداری ها و ناجا ناظر بر پرواز در اماکن عمومی و شهرها
د)سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاهها ناظر بر فرایند های فنی و هواپیمایی بالادستی و تطابق فرایند با قوانین هواپیمایی جهانی و کشوری
ه)حراست ارگانها ناظر بر انجام فعالیت در حیطه آن ارگانها(از جمله ادارات صداوسیما، ارشاد، آب و برق، نفت، گاز، راه، نقشه برداری، بنیاد مسکن، مخابرات، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، تربیت بدنی و ...)


 🔴🔴 اطلاعیه ثبت و پلاک وسایل پرنده بدون سرنشين غیرنظامی:
🔷🔷 متقاضیان محترم فرم های مربوط به ثبت و پلاک پرنده را تکمیل و به انضمام مدارک خود به آدرس uav.org@chmail.ir ایمیل فرمایید.
🔷🔷 لیست مدارک مورد نیاز جهت ثبت و پلاک پرنده :
- فرم مشخصات اشخاص حقیقی 
- فرم خلبان / پرواز دهنده 
- فرم ثبت مشخصات پرنده توسط مالک 
- عکس پرسنلی 
- تصویر پشت و روی کارت ملی 
- تصویر صفحات اصلی شناسنامه 
- گواهی عدم سوءپیشینه 
- آخرین مدرک تحصیلی 
- تصویر گواهینامه ها، تاییدیه ها، تقدیرنامه ها و مدارک مرتبط 
- تصویر نمای بالا و روبروی پرنده 
- تصویر شماره سریال دستگاه 
- تصویر شماره سریال رادیو کنترل 
- تصویر اسناد و مدارک خرید پرنده 
- تصویر قبض برق یا تلفن محل سکونت 
- تصویر سند یا اجاره نامه محل سکونت
- تصویر خلبان با پرنده و رادیو کنترل 
- امضاء پیش نویس مقررات بهره‌برداری از وسایل پرنده بدون سرنشين غیرنظامی
🔷🔷 بدیهی هرگونه ارسال پرونده به صورت ناقص ، قابل بررسی نخواهد بود.


🔷🔷 با تلاش فراوان و به همت متخصصان مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضا، نقشه تلفیقی زمینی و هوایی کشور با سرور ملی و بدون اتصال به مبادی خارجی از جمله گوگل، با حجم 35 گیگابایت در سرور
http://map.xed.ir/
بار گذاری گردید و کلیه همکاران می توانند با مراجعه به آن از اینکه محل پروازشان چقدر با فرودگاهها، مناطق پرواز ممنوع دود، پرواز خطرناک و سامانه های مخابراتی زمین پایه هوانوردی فاصله دارد مطلع شوند.

پاسخ به سوالات رایج متقاضیان:

⏪مراحل ثبت پرنده و اخذ پلاک چیست؟
👈پلاک و شناسنامه مالکیت پس از تکمیل مدارک شما و ایمیل آن و چک کردن با کارشناسان اتحادیه صادر می گردد.(پر نمودن سه فرم اشخاص حقیقی، خلبان و مالکیت پرنده به همراه اسکن و ایمیل کلیه مدارک مورد نیاز مندرج در فرمها... توضیحات بیشتر در متن ذیل آمده)
⏪ آیا می تواند کس دیگری برایم در سامانه پهپاد ثبت نام کند یا فروشنده مدارکم را بفرستد؟
👈 ثبت نام مساله ای محرمانه است و فقط متقاضی یا وکیل یا بستگان درجه یکش یا شریک و نماینده قانونی متقاضی می تواند اقدام نماید به شرح ذیل👇
✏مراحل ثبت نام و اخذ مجوز◀ ابتدا از ارسال کامل مدارک به اتحادیه با تلفن به دفتر کارگروه پهپاد مطلع شوید، ◀سپس نواقص را تکمیل کنید، ◀سپس مطمئن شوید که مدارک به دستگاههای ذیصلاح جهت استعلام ارسال شده باشد، ◀در نهایت در صورت تایید آنها و گذراندن دوره مقررات هوایی و آزمون خلبانی پروانه در رسته های مشخصی صادر می شود، مثلا برای آتلیه ها فقط پروانه محدود به ارائه خدمات تصویربرداری هوایی است. برای شرکتها با توجه به صلاحیت فنی و اساسنامه آنها ممکنست پروانه در رسته تولید یا آموزش یا فروش هم صادر شود.
⏪ تفاوت پلاک و مجوز و گواهی خلبانی چیست؟
👈پلاک پرنده و شناسنامه مالکیت و دریافت گواهی طی هر دوره آموزشی طبق استاندارد می تواند به هر🔸فرد حقیقی تابع ایران🔸 تعلق گیرد ولی تمامی دستگاههای نظارتی و امنیتی برای صدور هر گواهی که حالت مجوز یا شبیه آن را داشته باشد برای شخص حقیقی، ممانعت نموده اند و استدلالشان اینست که ارائه خدمات هوایی، تصویر برداری، آموزش، نقشه برداری و امثال آن فعالیتی شغلی و صنفی است و طبق قانون فرد باید حداقل در یکی از قالبهای شغلی از جمله
🔵فرمت ثبت شرکتها و موسسات
🔴فرمت کانونهای تبلیغاتی با پروانه ارشاد
⚫فرمت واحدهای صنفی با پروانه اتاق اصناف(مثل آتلیه ها، فروشگاههاو . . .)
قرار داشته باشد.
اگر فردی تحت هیچ پوششی نباشد و محلی برای رجوع مشتری یا ارباب رجوع نداشته باشد، واقعا چطور می توان رویش نظارت کرد؟ پاسخ شاکیان را چطور می توان داد؟
⏪گواهی مقررات هوایی ام خیلی وقت است صادر شده است و آزمون دادم ولی گواهینامه خلبانیم صادر نشده، چرا؟
👈 گواهینامه خلبانی پس از تکمیل مدارکتان در اتحادیه، دادن آزمون خلبانی در نزد نمایندگان کارگروه پهپاد در یکی از شهرها و پس از تایید نهادهای ذیصلاح صادر می شود و زمان بر است.

 ♦توجه مهم:     
   علی رغم تاکیدات متفاوت این مرکز مبنی بر عدم انتشار عمومی نامه های با ذکر طبقه بندی، شاهد آن هستیم که متاسفانه برخی از فعالان که اخیرا در این سامانه ثبت شده اند، نسبت به این مسئله کوتاهی نموده و نامه طبقه بندی شده این مرکز را در شبکه های اجتماعی قرار داده اند، که این مورد در صورت مشاهده موجب برخورد جدی این مرکز خواهد شد و در صورت تکرار و عدم توجه، باعث بطلان جواز و عدم هماهنگی این مرکز با فرد خاطی خواهد شد.

 ⚠🚨🚨در مورد پهپادهای مفقودی و سرقتی:
در صورت سرقت و یا مفقود شدن دستگاه، لطفا اطلاعات کامل دستگاه و شرح مفقودی یا سرقت را کامل و با جزئیات و با نام و امضا به صورت فایل pdf به آدرس ایمیل uav.org@chmail.ir ارسال فرمایید تا پیگیری های لازم صورت گیرد. 
ضمنا فاکتور پرنده، عکس آن به ‌همراه خودتان و عکسی از کارتون یا بدنه پرنده که شماره سریال دستگاه در آن مشهود باشد به همراه اسکن کارت ملی، آدرس و تلفن مالک نیز ضمیمه شود. 
در صورت اثبات سرقت،  هرجا و نزد هرکسی چنین پرنده با چنین مشخصاتی رویت شود با پیگیری مرکز ساماندهی پهپاد و دستور مقام قضایی توقیف و به مالک اصلی آن برخواهد گشت.

                                                     

مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی
:

فرم جهت ثبت، اخذ پلاک و جواز فعالیت در این حوزه - ویرایش جدید(کلیک کنید)

ضوابط و مقررات(برای دانلود کلیک کنید)----------------------------------------------------------------------------------------------
کارگروه پهپاد اتحادیه صنايع هوايی و فضايی ايران

شماره تماس: 02140443517
 
09202004143

uav.org@chmail.ir        و           www.iasia.ir

Telegram:   @uavregister  ,   @iasia آدرس: تهران - شهرزیبا - انتهای خیابان احمد کاشانی - بزرگراه همت شرق - خیابان پردیس - ساختمان پردیس1- طبقه اول - واحد 5

   اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران

تلفن:  40443910
فاکس: 40443907
Powerd by Sorush Afzar Iranain | Designed by eseneal!

کلیه حقوق این تارنما محفوظ و متعلق به اتحادیه می باشد.